Masz problem prawny wymagający specjalistycznej wiedzy w zakresie kredytów frankowych?
Poznaj istniejące możliwości.

Skontaktuj się z profesjonalistą.

Kredyt we frankach – dlaczego umowa jest nieważna!

 

Swego czasu dużą popularność na rynku hipotek zdobyły tzw. kredyty frankowe, czyli zobowiązania, które są indeksowane z PLN do CHF lub denominowane z CHF do PLN. Konsumenci przekonywani byli przez doradców bankowych stabilnością waluty, większą zdolnością kredytową oraz niskim oprocentowaniem. Konsumenci nie byli jednak świadomi tego, że w umowach Banki zagwarantowały sobie swobodę w ustalaniu kursu waluty, przy zastosowaniu którego urzeczywistniano klauzulę denominacyjną lub indeksacyjną. Ukryto przed Kredytobiorcami marżę doliczaną po stronie kupna i sprzedaży waluty co pozwalało Bankom realizować dodatkowe zyski kosztem Konsumentów. Pomoc frankowiczom oferuje m.in. nasza kancelaria w Lubinie.

 

Co można zrobić?

Jeśli należysz do grona osób spłacających kredyt we frankach, powinieneś wiedzieć, że istnieje wyjście z tej sytuacji. Jeśli umowa zawiera klauzulę abuzywną, czyli niedozwoloną ze względu na sprzeczne z prawem naruszanie interesów Konsumenta, wówczas przedmiotowa klauzula staje się bezskuteczna wobec Ciebie. Klauzula jest określana jako abuzywna zwłaszcza wtedy, gdy jej postanowienie nie zostało indywidualnie uzgodnione z Konsumentem (klient Banku nie miał na jej treść rzeczywistego wpływu, nie mógł jej negocjować), a tak właśnie było w przypadku kredytów frankowych i klauzul kursowych zawartych w treści umów kredytowych. Uznanie klauzuli za nieważną, tj. nieobowiązującą w ramach umowy kredytu frankowego, oznacza możliwość ustalenia nieważności umowy kredytowej będące najkorzystniejszym rozwiązaniem dla konsumentów — pozostaje jedynie zobowiązanie do zwrotu nominalnej kwoty kredytu wypłaconej w PLN bez prowizji i odsetek! Jeśli nastąpi unieważnienie umowy frankowej, dodatkowo Twoje zobowiązanie pomniejszone zostanie o rzeczywistą wartość wszystkich rat kredytu spłaconych w PLN. Gdy wartość spłaconych rat jest większa niż nominalna wartość wypłaconego kredytu, to Bank będzie zobowiązany oddać pieniądze konsumentom! Możliwe, że tak właśnie stanie się w Twoim przypadku.

 

W jaki sposób unieważnić umowę kredytu?

Najpierw radca prawny powinien poddać analizie umowę (bezpłatnie), aby stwierdzić, czy znajdują się w niej niedozwolone klauzule kursowe. Należy wyliczyć kwoty, które Bank powinien zwrócić, a następnie sformułować względem Banku stosowne oświadczenia i wezwania do zapłaty na etapie przedsądowym (Kancelaria skupia się na skutku nieważności umowy i tylko w tym kierunku prowadzi postępowania sądowe, jako najkorzystniejsze z rozwiązań dla klientów/kredytobiorców). W przypadku, gdy Bank nie uzna roszczeń, należy skierować powództwo do sądu powszechnego. Kancelaria zastępuje klientów przed sądami wszystkich instancji i Sądem Najwyższym. Reprezentujemy również klientów pozwanych przez Banki w sprawach niespłacanych kredytów frankowych! Kancelaria Radcy Prawnego Pawła Małka posiada doświadczenie w tym zakresie, doprowadzając do wyroków orzekających unieważnienie umów, również przed sądami Naszego okręgu! – Sąd Okręgowy w Legnicy i inne właściwe sądy rejonowe z tego okręgu.

 

Czy warto rozważyć zawarcie ugody z bankiem, w którym mamy kredyt frankowy?

Rozważenie zawarcia ugody z bankiem, w którym posiadamy kredyt frankowy, jest decyzją wymagającą gruntownej analizy i rozwagi. Banki, które jeszcze niedawno zdecydowanie broniły ważności swoich umów frankowych, obecnie coraz częściej składają propozycje ugodowe, które mają na celu wyeliminowanie nielegalnych klauzul z umów oraz wprowadzenie nowych, zgodnych z prawem zapisów. Choć na pierwszy rzut oka ugoda może wydawać się atrakcyjna, zwłaszcza dla tych, którzy chcą uniknąć długich procesów sądowych, warto zastanowić się nad długoterminowymi konsekwencjami takiej decyzji. Ugody oferowane przez banki zazwyczaj mają na celu przede wszystkim ochronę interesów banku i minimalizację jego strat, co nie zawsze idzie w parze z korzyściami dla kredytobiorców. W praktyce często okazuje się, że propozycje ugodowe są mniej korzystne finansowo dla frankowiczów w porównaniu do wyroków sądowych, których konsekwencją może być unieważnienie kredytu we frankach lub jego przewalutowanie. Dlatego kredytobiorcy z większymi zobowiązaniami mogą znaleźć korzyść w postępowaniu sądowym, mimo jego długotrwałości. Niezależnie od sytuacji, warto się skonsultować z prawnikiem obsługującym sprawy frankowe, który pomoże ocenić, czy proponowane warunki ugody są rzeczywiście korzystne dla kredytobiorcy i zgodne z prawem.

Specjalizacje kancelarii

Zapraszamy na dedykowane strony

Odszkodowania

Rozwody

Sprawy frankowe

Bądźmy niewolnikami prawa,
abyśmy mogli być wolni.

 

 

- Cyceron